Podcast-forradalom: a milliók füléhez vezető út
Egyre mobilabbá válunk, folyamatosan online vagyunk és még mindig nem tudunk betelni a történetekkel. Mindez – pár tényleg felhasználóbarát applikációval megtoldva – elhozta a podcastok korát. A műfaj diadalmenete töretlen, Magyarországon is egyik csatorna indul a másik után. Érdemes felzárkóznia ehhez a magyar kommunikációs piacnak, és ha igen, hogyan?

Kezdjük az elején. A podcast tankönyvi definíciója: digitalizált (online vagy letölthető) audio tartalom, ami dedikált podcast csatornákon érhető el. Egy-egy ilyen csatorna több önálló adásból épül fel, jellemzően egy tematika köré épülve, például popkultúra, életmód, környezetvédelem, tudomány, politika, sport és így tovább. Ez a – sokszor évadokra tagolt – tematika a csatorna „világának” egyik legfontosabb meghatározója.
A felhasználók ingyen telepíthető applikációkon keresztül (Google Podcast, Apple Podcast, Spotify stb.) érhetik el az adásokat, és az appon belül iratkozhatnak fel kedvenc csatornáikra is.
Egy csatornának a házigazdája legalább olyan fontos védjegye, mint a tematikája. Az ő (vagy ők, ha többen csinálják) karaktere, intellektusa és szakértelme határozza meg a podcast arculatát, tonalitását, személyes márkájához kötődnek a hallgatók. Itt nem lehet show-elemek mögé bújni.
Kisebb(nek gondolt) elérése és sok esetben szubkultúrákkal, niche rétegekkel történő azonosítása, valamint hosszú formátuma miatt hirdetői/ügynökségi szemüvegben sokan hajlamosak erre a műfajra legyinteni – pedig pont emiatt érdemes közelebbről is megvizsgálni.
Miben különbözik a podcast egy rádióműsortól?
- Bárki csinálhatja. Nem kell többé rádiós frekvencia, 20 éves médiamúlt vagy költséges felszerelés és stáb ahhoz, hogy az ember műsort készítsen. Csak tehetség és lelkiismeretes munka.
- Bármiről lehet beszélni, de nem mindig másról. Azzal, hogy a tartalom nem egy nagy médiagépezet fogaskerekeit hajtja, kinyíltak a lehetőségek, hiszen így a témát sem kell egy műsorsáv hallgatottságának és hirdetői igényeinek alárendelni, és az alkotók is sokkal célzottabban tudják bevonzani a közönséget. Ráadásul a témákban jóval mélyebbre lehet merülni a hagyományos rádióműsoroknál, a hallgatók vertikális tudásra tehetnek szert.
- Bármikor elindíthatjuk, megállíthatjuk és legközelebb ott folytathatjuk az epizódot, ahol abbahagytuk: eltűntek az időkorlátok. Mindez jól illeszkedik az online működésbe, egy podcast akadály nélkül passzol mindenféle digitális tartalomhoz és -ba.
És ahogy a ham rádiózásból is kinőtt egy óriási tömegmédium, úgy a podcast fejlődése is megállíthatatlannak tűnik. A lelkesedésből, hobbiból, amatőr-félamatőr módon gyártott tartalmak mellett megjelentek a profi módon producált és szerkesztett, kiadók, médiás cégcsoportok által finanszírozott csatornák, és ezzel párhuzamosan fejlődnek a hirdetési konstrukciók és mérési módszertanok is.

Mi okozza a podcastok népszerűségét?
Az emberek történetekben gondolkodnak.
Történetek formálják a világképünket, generálnak párbeszédeket, segítenek megérteni egymást. A podcastok tökéletes hordozói ezeknek a történeteknek, hiszen formátumukból adódóan épp azt a mély, koncentrált figyelmet követelik meg, ami a gondolkodó ember sajátja. A kattintáshajsza mindent felőrlő versenyében pedig pláne biztató jelenség, hogy még a legnépszerűbb podcast csatornák sem a felszínes témákat kapargatják. Napi jó hír: az emberekben megvan az igény a szemlélődő alámerülésre. Éljen a slow media!
A podcastok elterjedésének ennél azonban jóval prózaibb oka is van: remekül lehet monoton, mindennapi tevékenységek közben, on-demand módon hallgatni, legyen szó házimunkáról, kutyasétáltatásról vagy éppen a munkahelyre utazásról. Egy 2018. év végi Profession kutatás szerint a budapestiek és az ingázók több mint fele minden nap 45-120 percet tölt utazással. Egy még frissebb Intrex elemzés szerint 220 világváros közül az előkelő 30. helyet foglalja el hazánk fővárosa a dugóban eltöltött órák alapján. És ezt az időt el kell ütni valami hasznossal.
Ha már a podcastok népszerűségénél tartunk: angolszász piacokon egyértelműen kimutatható, hogy a podcast-hallgatók többségében aktív, tudatos internethasználók, magas iskolázottsággal, jó keresettel. Bár magyar környezetben még nem készült ilyen kutatás, nem túl merész feltételezés, hogy hasonlóak a minták itthon is – hirdetői szempontból kevés jobb összetételű célcsoportot tudunk elképzelni.
Megéri egy márkának podcast megjelenést terveznie?
Egy márka- vagy vállalati kommunikáció ideális esetben átgondolt, egymásra épülő és ható rétegekből áll össze, ezek tervezése során kell megtalálni a formátum helyét és szerepét.
Néhány szempont, ami segíthet a döntésben:
- A totális kommunikációt (értsd: állandó, intenzív jelenlét az összes csatornán), amely során a tűpontos targetálás másodlagos, csak néhány vállalat engedheti meg magának – főleg itthon. Éppen ezért válhat különösen hatékony eszközzé a podcast: ha jól használjuk, az üzeneteinkre biztosan affinis embereket érhetünk el vele.
- Egy podcast sokkal aktívabb tartalomfogyasztást követel meg egy vizuális tartalomhoz képest, hiszen itt a képzeletünk dolgozik, mi alkotjuk meg a képeket a hanghoz. Ezáltal jóval intimebb és intenzívebb figyelmet szentelünk a tartalomnak – és ha átgondolt módon van beépítve, a márkaüzenet is koncentráltabban megy át.
- A podcast előállítása lényegesen olcsóbb tud lenni egyéb kreatív tartalmak gyártásához képest.
- Tökéletes táptalaja a sonic brandingnek, azaz a márkához köthető hangeffekteknek, dallamoknak.
- Az elmúlt évek tendenciáiból világosan kirajzolódik, hogy egy underground mozgalomból a podcast egyre inkább mainstream médiummá válik. Egy ilyen átmeneti állapotba rizikómentesebben tud bekapcsolódni egy márka, több lehetőség van a kísérletezésre, kedvezőbb feltételek mellett tud elérést generálni.
- Ahogy a tartalommarketing egyéb formáiban, úgy a podcastban is jobban érvényesülhet egy üzenet, ha nem közvetlenül a márkától, hanem egy olyan arctól hangtól érkezik, akihez a hallgatók kötődnek.

Hogy kerül egy podcast a médiatervbe?
Bármennyire is szeretnénk, a John Lewis karácsonyi filmektől és még néhány kivételtől eltekintve, az átlagos felhasználó nem keresi proaktívan a reklámokat.
Emiatt a márka és az ügynökség elsődleges feladata, hogy ha már reklám, akkor az a lehető legorganikusabb módon épüljön bele a tartalomba, azaz ne zökkentse ki a hallgatót.
Nézzünk néhány potenciális podcast felhasználási formát!
- A legbénább, ha a márka se a podcast témájához, se a host személyéhez nem kapcsolódik egyértelműen. Hallottunk már olyan reklámblokkot, ami egy az egyben egy rádióreklám mintájára lett beékelve az adásmenetbe – le is dobta magáról a tartalom, nagyon kilógott a lóláb.
- Ennél egy halvány árnyalattal jobb, de még mindig nem hiteles, ha a host olvassa fel a reklámszöveget.
- A klasszikus szponzorációnak az egyik legautentikusabb módja, ha a host a saját szavaival, saját élményein keresztül adja át a márkaüzeneteket.
- És ha már ilyen ügyesen szerves részévé tesszük a tartalomnak a márkát, adhatunk valami pluszt is a felhasználóknak: regisztráljanak a podcasthoz kapcsolódó kuponkóddal X% kedvezményért, osszák meg a saját tapasztalataikat egyéb, pl. social media felületünkön, olvassanak a témáról bővebben a weboldalon, stb.
- Nagyon jó lehetőségeket találunk akkor is, ha elrugaszkodunk a hagyományos hirdetésektől. Tudunk-e például delegálni a vállalattól valakit egy adott podcastba, hogy a szakmaiságunkat erősítse? Készülhet-e egy interjú a CEO-val a piaci trendekről? Hogyan lehet beépíteni a HR-es kollégánkat egy megszólalás erejéig egy témába? Ha nyitott szemmel járunk, jó eséllyel találunk ilyen ajtókat, amiken barátságosan be kell kopogtatni, és akár organikus módon, akár együttműködés keretein belül besétálni.
- Az egyik legnagyobb kihívást jelentő lehetőség, de egyben a podcast márkakommunikáció magasfoka természetesen a saját gyártású, brandingelt podcast. Erre nem minden termék vagy szolgáltatás alkalmas, de több, mint elsőre gondolnánk. És ahol egyébként is folyik sajtókommunikáció, ott kiválóan lehet használni a podcastot közlemények, exkluzív anyagok támogatására is.
Akárhogy is közelítsünk a podcasthoz mint csatornához, alapvető, hogy a márkamegjelenés összhangban legyen a teljes kommunikációval, és ne ad hoc módon ugorjunk bele a feladatba. Ebben egy felkészült, a műfaj sajátosságait jól ismerő ügynökség szuper partnere lehet a márkának.
Akkor most csináljunk podcastot vagy ne?
Ha pusztán elérés generálására van szükség, arra – jelen pillanatban – valószínűleg nem ez a legmegfelelőbb eszköz.
Ha viszont egy vállalat stratégiája mélyebb szinten elkötelezett követőbázist, jelentőségteljes, üzenetekkel és értékekkel megtöltött kapcsolatokat igényel, a podcast egy erre alkalmas választ jelenthet. A bizalom a fake news, a clickbait és az átláthatatlan algoritmusok korában egy szűkös, de annál értékesebb erőforrás.
Gyakorlatra váltanád az elméleti tudást? Ismerd meg a ComLab csapata által ajánlott podcasteket ide kattintva.